Arek Wałczyk - Wpisy, które warto poczytać

Kilka słów o kampaniach społecznych

Niedziela, 26 maja 2013 godzina 4:50 Film i media
Kilka słów o kampaniach społecznych

Przekazy mające na celu ukierunkowanie społeczeństwa na określony model zachowań, przybierają różne formy. Wymyśla się coraz nowsze sposoby dotarcia do ludzi, szuka się rozwiązań, które mają na celu zaintrygowanie jak największej grupy osób. Plakaty, billboardy, konferencje, a także spoty telewizyjne i radiowe. Wszystko to jest powszechnie wykorzystywane w kampaniach społecznych. Do jakich kroków posuwają się agencje kreatywne, aby wzbudzić zainteresowanie?

Głosowanie jest przyjemne, więc zróbmy to razem!

Czy można połączyć zachęcanie obywateli do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich z seksem. Dla współczesnych mediów to pestka! Dowodem na to mogą być dwie kampanie społeczne, pierwsza – hiszpańska, a druga rosyjska.

Hiszpanie to naród, który cechuje niebywały temperament. Nic dziwnego, że nawet formalna czynność oddawania głosu, może przysporzyć im nie lada przyjemność. Świetnie obrazuje to zaprezentowana poniżej kampania.

Informacja z końcowej planszy, w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Głosowanie jest przyjemne”. Brawa dla agencji kreatywnej za pomysłowość.

Rosjanie również w tematyce fuzji wyborów i seksu nie pozostali obojętni. Podczas wyborów w 2011 roku, na terenie ich kraju emitowano poniższy spot.

„Chodź! Zróbmy to razem!” głosi końcowy napis na białym tle. Muszę przyznać, że dopóki nie ujrzałem po raz pierwszy przedstawionych klipów, nie uwierzyłbym, że ktoś zdecyduje się na tak daleki i jakże odważny krok, w promowaniu rzeczy bardzo sformalizowanej.

Co cię nie zabije, to cię wzmocni, czyli LipDub niosący nadzieję

Do samego końca zastanawiałem się, czy wplatać ten film we wpis, z nieco groteskowym podejściem do rzeczywistości, czy może lepiej omówić go przy innej okazji ze względu na tematykę. Ostatecznie jednak zdecydowałem się, bo przecież o to chodzi, by dotarł do jak największej ilości osób. Uprzedzam jednak, że obok tego filmu nie przechodzi się obojętnie, zostaje on bowiem w pamięci i rzuca zupełnie inne światło na hospicja.

Jest jedna zasadnicza rzecz, która wyróżnia ten film na tle pozostałych o podobnej tematyce. Dzieci na nim przedstawione nie są smutne. Do całości należy doliczyć również dobrany utwór – „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Zawsze widząc spot, który miał na celu zachęcanie do wspierania jakiegoś hospicjum, w tle leciała przejmująca muzyka, a jego bohaterem był smutny chłopiec lub dziewczynka. Obraz adekwatny, ale powielany tak często, że ludzie zdążyli do niego przywyknąć i przechodzić nieco obojętnie. W dodatku takie kreacje miały tendencję do budowania obrazu, że hospicjum to miejsce, gdzie nie ma już nadziei i umierają tam ludzie. Na powyższym filmie, nikt nie umiera. Żadna osoba nie jest przytłoczona, a jego bohaterowie są pełni wiary i siły.

Wielki powrót Ryśka z Klanu

W Polsce przykładem bardzo nietypowej kampanii społecznej, może być wiral internetowy z udziałem Piotra Cyrwusa. Ta sfinansowana z crowdfundingu kampania społeczna, zaskoczyła miliony Internautów. Cel jest jak najbardziej słuszny, bowiem chodzi o utwierdzenie ludzi, że psy należy traktować z odpowiednio.

Na temat tego spotu słyszałem kilka negatywnych opinii. Argumentem postawionym jako kluczowy, było to, że wulgaryzmy zakrywają w tym przypadku właściwy przekaz, przez co ludzie nie zapamiętają prawidłowych zasad obchodzenia się z psem, a jedynie fakt, że bohaterowie w praktycznie co drugim słowie wplatają wyrazy, powszechnie uznane za brzydkie. Niemniej jednak, należy przyznać, że kampania faktycznie jest inna od pozostałych.

Sam klip wideo zrealizowany został bardzo profesjonalnie. Jest klimat i na dodatek wszelkie aspekty techniczne, zostały również dopilnowane. Dla bardziej dociekliwych, poniżej zamieszczam jeszcze wideo z planu.

Prezenty, które szybko się nudzą

Nadal tkwimy w tematyce zwierząt. Tym razem jednak obraz nieco inny. Oto na niżej zamieszczonym filmiku mamy szczęśliwą rodzinkę, świętującą Boże Narodzenie. Pod choinką właśnie pojawiły się prezenty.

Co jest w tej kampanii dla mnie genialne? Ten sielankowy i spokojny obraz, przełamany nagle faktem, że tatuś, który hojnie obdarował swojego syna prezentami, nagle wyciąga broń i bestialsko morduje niewinnego psa, którego sam prawdopodobnie wcześniej kupił lub przygarnął.

Jak na ironię obraz jest bardzo rzeczywisty. Wiele się słyszy o rodzicach, którzy kupują zwierzęta jako prezent. Moim zdaniem sprezentowanie zwierzęcia drugoklasiście szkoły podstawowej, może mieć identyczny efekt co podarowanie mu mini-Quada (co jest bardzo modne ostatnimi czasy). Komuś w pewnym momencie stanie się krzywda!

W stosunku do tej, jak i również wielu innych kampanii społecznych, nasuwa się jedno podstawowe pytanie. Czy docierają do odpowiedniej grupy docelowej, oraz czy faktycznie kształtują odpowiedni model zachowań. Jednego jestem pewien. Kreatywne kampanie społeczne są potrzebne i nie należy przy tym negować nowoczesnych kanałów transmisyjnych, takich jak Internet.

Komentarze oraz dyskusja na temat wpisu

Amberly pisze: Piątek, 24 czerwca 2016 godzina 22:59

I've been lonkiog for a post like this for an age

AKneercogfeeme pisze: Środa, 4 października 2017 godzina 14:27

Four to five glasses of this veggie juice must be consumed weekly to obtain the desired result. He is content, as well as the complete opposite of our thoughts later years has in store for us.

Napisz swój komentarz

Twoje zdanie na ten temat również mnie interesuje. Podawanie adresu e-mail nie jest wymagane.