Arek Wałczyk - Wpisy, które warto poczytać

Kreatywna reklama telewizyjna? To możliwe!

Piątek, 3 maja 2013 godzina 14:53 Film i media
Kreatywna reklama telewizyjna? To możliwe!

Większość z nas na reklamy, szczególnie te puszczane w trakcie trwania filmu, reaguje podobnie – zmienia kanał. Nie ukrywam, że ja postępuję niemalże identycznie, ale z drobnym wyjątkiem. Czasem zdarza się, że coś przykuje moją uwagę, a nawet zafascynuje. Tym właśnie wpisem pragnę odświeżyć poruszoną niegdyś tematykę reklam telewizyjnych.

Najdroższa reklama świata

Kilka dni temu dyskutując ze znajomym na temat ciekawych reklam, przypomniał mi on o pewnej perełce. Jest to prawdopodobnie najdroższa reklama świata. Po zgłębieniu się w szczegóły dotyczące jej realizacji można dowiedzieć się, że jej produkcja kosztowała ponad 6 milionów dolarów oraz wykonano ponad 600 prób, zanim udało się sfilmować całą sekwencję z powodzeniem. Do tego można trafić na jeszcze jedną bardzo ważną informację. W przygotowaniu reklamy nie użyto praktycznie żadnych efektów specjalnych, całość została nakręcona jednym ujęciem i wydarzyła się w rzeczywistości. Tym właśnie sposobem koncern samochodowy Honda reklamował jeden z modeli swoich pojazdów.

W klipie wykorzystano coś na wzór eksperymentu, który w sposób skomplikowany ma doprowadzić do zainicjowania prostej reakcji końcowej, w tym wypadku miało to być naciśnięcie przycisku na pilocie sterującym pochylnią. Jeśli kogoś jeszcze zaintrygowało to, jak owa reklama powstała, poniżej zamieszczam relację z kulisów jej powstawania.

Podsumowując wątek reklamy Hondy, napiszę, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Twórcy reklamy postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko i zadaniu sprostali.

Coś więcej niż reklama

Często się zastanawiam nad tym, czy reklama przestaje być już reklamą samą w sobie, czy może po prostu jedynie jej forma ulega zmianie. Pisząc to zdanie mam na myśli świetną reklamę Virgin Atlantic. Widząc taki spot, z pewnością skorzystałbym z usług tych linii lotniczych.

Sam klip wystylizowany na coś, co miałoby przypominać filmowy trailer. Reklama z głębszym wątkiem, pojawił się w niej zarys fabuły. Pewna intrygująca historia.

To właśnie o to chodzi! Opowiadana widzowi historia angażuje go. Reklama nie posiada krzykliwych treści, przez co nie odstręcza odbiorcy. Nie pozostaje nic, jak tylko pogratulować agencji kreatywnej, która odpowiada za omówioną kreację.

O jeden krok za daleko, czyli zero bujdy

Polacy również potrafią robić kreatywne spoty reklamowe. Producent słynnych batoników Grześki wywołał nawet nie dawno tym skandal. Postanowił on bowiem postawić na pełną szczerość.

W ich spotach sprzedawca używanych samochodów uczciwie informuje, że maska się sama otwiera przy czterdziestu kilometrach na godzinę. Niestety wszystko ma swoje drugie dno. Jak szczerość to tylko w pełnym wymiarze, przez co pewna kobieta oznajmia swoim dzieciom, że mężczyzna, którego uważają za swojego ojca, w rzeczywistości nie jest ich tatusiem.

Niestety nie obeszło się bez skandalu, przez co reklama została bardzo szybko zdjęta z telewizyjnej emisji. Osobiście koncepcja nawet mi się podoba, ale jestem świadomy tego, że jest kontrowersyjna.

Słowem podsumowania

Ten wpis oczywiście nie wyczerpuje całości tematu. Reklama to bardzo plastyczna forma, która ewoluuje od dziesiątek lat. Nie mogę się doczekać, kiedy spoty zachęcające do kupowania leków bez recepty staną się przyjemne, gdyż obecne powinny zostać całkowicie wyłączone z emisji. Z niecierpliwością wyglądam momentu, w którym Polacy nauczą się w końcu lokować w filmach i serialach produkty z wyczuciem smaku.

W kolejnym wpisie na ruszt wrzucę kampanie społeczne. Już z tego miejsca zapowiadam dość ciekawe materiały, które mnie samego wprawiły w zdumienie.

Komentarze oraz dyskusja na temat wpisu

Lawanda pisze: Piątek, 24 czerwca 2016 godzina 23:18

I think you hit a bullesye there fellas!

Napisz swój komentarz

Twoje zdanie na ten temat również mnie interesuje. Podawanie adresu e-mail nie jest wymagane.